رزرو وقت روانشناسی و مشاوره با تخفیف ویژه

0
سبد خرید خالی است.
ورود | ثبت نام
captcha

با ورود و یا ثبت نام در پیشتاز وب شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس‌های سایت پیشتاز وب و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.

ابعاد جالب روانشناسی جنسیت کودک!

خواندن این مطلب

8 دقیقه

زمان میبرد!

ابعاد جالب روانشناسی جنسیت کودک!

روانشناسی جنسیت کودک به بررسی حس فردی مرد یا زن می‌پردازد که از سه سالگی در کودک شکل می‌گیرد و  در بزرگسالی با تکامل ویژگی‌های مردانه و زنانه کامل می‌شود. بر اساس روانشناسی جنسیت کودک، هر انسانی مجموعه ای از قوانین مربوط به رفتارها و تعاملات اجتماعی را در دوره های مخلف زندگی فرا‌می‌گیرد. کودک ابتدا با والدین خود در ارتباط است و بعد با مربیان و معلمان و در دوران نوجوانی بیشتر اوقات خود را با دوستان خود سپری می‌کند و بر همین اساس هویت جنسی او شکل می‌گیرد در این میان والدین باید مهارت کافی جهت تشکیل این هویت جنسی را داشته باشند و موارد لازم جهت جلوگیری از بروز اختلالات جنسی را رعایت کنند. در ادامه سایت مشاوره کودک زندگی سبز همراه ما باشید.

روانشناسی جنسیت چیست؟

یکی از موضوعات مورد برسی در روانشناسی جنسیت، این است که کودک از سه سالگی به بعد متوجه تفاوت جنسی خود می‌شود و این امر در ابتدا برایش غیر عادی است. کودکان سعی بر شناخت پیرامون خود دارند و می‌خواهند این تفاوت‌ها را کشف کنند، بنابراین ناخواسته به اعضای خصوصی غیر هم جنس خود و یا اعضای خصوصی خودشان کنجکاو می‌شوند. مخصوصا اگر کودک تک فرزند باشد و خواهر و برداری نداشته باشد، میزان کنجکاوی‌اش در این مورد خیلی بیشتر است. چناچه والدین این امر را جدی نگیرند و نتوانند رابطه‌ای درست با فرزند خود ایجاد کنند، منجرر به اختلالات جنسی در کودک می‌شود. علاوه بر موضوع جنسیت، کودکان متناسب با نوع رفتار والدین خود هویت جنسی خود را پیدا می‌کنند.  بر اساس روانشناسی جنسیت کودک، برای اینکه پسر یا دختر شما، دقیقا هویت جنسی خودش را داشته باشد و متناسب با جنسیت  خود رفتار کند، لازم است که والدین از همان ابتدا مهارت‌ها و آموزش‌های لازم را فرا بگیرند و به کودک خود انتقال دهند.

نشانه‌هایی برای تعیین جنسیت

برای بعضی از والدین ممکن است که جنسیت فرزندشان بسیار مهم باشد و برای بعضی دیگر فرقی ندارد دختر یا پسر باشد و تنها به سلامتی کودک فرزند خود می اندیشند. امروزه در روانشناسی جنسیت کودک، با توجه به یافته ها و تحقیقات میتوان تا حد زیادی با تغذیه مناسب و یا داروهایی که پزشک متخصص تجویز می‌کند، تا حد زیادی جنسیت کودک قابل تعیین است. از طرفی بعضی از والدین دوست دارند که سریعا از جنسیت کودک خود مطلع شوند تا از هر نظر خود را برای  آمدن فرزندشان آماده کنند. برای تشخیص جنسیت فرزند قبل از سنوگرافی، معیارها و نشانه های تجربی وجود دارد که در بعضی موارد قابل اطمینان و در بعضی موارد هم دارای خطا بوده است. قوی شدن حس بویایی و جنسیت جنین و یا عصبی شدن در بار داری و جنسیت جنین نی نی سایت از جمله مواردی است که در تبادل نظرات و گفتمان‌ها، قابل مشاهده است. تغییرات عصبی، ظاهری و مدل بزرگ شدن شکم و همچنین ضربان قلب کودک از جمله علایمی است که می‌تواند در تعیین جنسیت کودک به صورت تجربی به شما کمک کند.

نقش والدین در هویت جنسی کودکان

در روانشناسی جنسیت کودک، والدین نقش اساسی و مهمی دارند. رفتار والدین است که می‌تواند تعیین کننده رفتارهای متعارف و یا غیر متعارف کودک باشد. نوع برخورد  و آموزش‌های والدین با جنسیت کودک خود می‌تواند باعث شود که دیک دختر، از دخر بودن خودش رضایت داشته باشد و یا بلعکس به دلیل عدم رضایت و حس خوب به جنسیت خودش، رفتارهای پسرانه و نامتناسب با هویت جنسی خود داشته باشد. pdfکتاب روانشناسی جنسیت به طور کامل به برسسی و علل اختلات در هویت جنسی می‌‌پردازد و اشتباهات والدین و شرایط محیطی در جهت این امر را بررسی می‌کند.  بر اساس روانشناسی جنسیت کودک، تبعیض قائل شدن بین فرزند دختر و پسر، عدم توجه به مراحل رشد کودک و همچنین دامن زدن به رفتارهای دخترانه پسر و همچنین رفتارهای پسرانه یک دختر باعث ایجاد اختلال در هویت جنسی می‌شود. اختلال در هویت جنسی اگر جدی گرفته نشود، می‌تواند عوارض روحی و روانی و همچنین عوارض اجتماعی داشته باشد و آینده کودک را به خطر بیندازد. اگر در خانه با کودکی مواجه هستید که رفتارهای نامتعارف نسبت به جنسیت خود دارد، بهتر است به مشاوره کودک مراجعه نمایید تا ریشه این اختلالات مورد بررسی قرار گیرد.

نکات طلایی روانشناسی کودک از بدو تولد 

تفاوت روانشناسی جنسیت دخترا و پسران

روانشناسی جنسیت کودک بین دختران و پسران متفاوت است. به خوبی می‌دانیم که نوع بازی‌ها، رفتاها و حتی حرف زدن و ابراز احساسات در بین پسران و دختران متفاوت است. اگر کودکی به دلیل شرایط محیطی نامتناسب با جنسیت خود رفتار می‌کند. والدین موظفند که  رفتار درست را به روش اصولی جایگزین کنند و از طرفی با رفتارهای پرخاشگرانه و همچنین خنده و شوخی های نا به جا به این رفتارها دامن نزنند.

 

روانشناسی جنسیت در دختران

بر اساس روانشناسی جنسیت کودک، دختران معمولا در گروه‌های کوچک و صمیمی بازی می‌کنند که که اکثرشان با هم هم سن هستند و ا طرفی نوع بازی‌ها جنبه مشارکتی و همکاری دارد. در بازی‌های دخترانه قدرت و تمایز معنایی ندارد و اساس دوستی‌های آن‌ها برابری و صمیمیت است. گرایش دختران به بازی‌های آرام و صمیمی است و روابطشان بر اساس سازگاری است و اگر سازگاری نباشد مشکل پیش می‌آید که برای حل مشکل و رفع تضاد دختران، سعی نمی‌کنند تا مشکل پیش آمده را حل کنند و  در نهایت این دوستی‌ها به هم می‌خورد.  از طرفی بر اساس روانشناسی جنسیت کودک، روابط دوستانه در بین دختران بیشتر بر اساس کلام و گفت و گو شکل می‌گیرد. در واقع روابط دوستی دختران، با رعایت نوبت درصحبت کردن، اجازه صحبت دادن به دیگران، و قبول محتوای گفتاری دیگران شکل می‌گیرد. وفاداری یکی از مهم ترین ویژگی‌های عمده در دوستی دخترانه است. دختران تمایل بیشتری به صحبت کردن دارند و در واقع با حرف زدن احساسات و افکار درونی خود را بروز می‌دهند. روابط در دختران با یکدیگر بر اساس روابط رییس و مرئوس نیست و قدرت در بین دختران جایگاهی ندارد.

روانشناسی جنسیت در پسران

بر اساس هویت جنسیتی ، روابط پسران در گروه‌های بزرگتر و به شکل سلسله مراتب پیش می‌رود. هر پسری این فرصت را دارد تا شانس خود را آزمایش کند و این مراتب را طی کند  و این قدرت را با استفاده صحیح از واژگان بدست می‌آورند. به عبارت دیگر موفقیت اجتماعی  در پسران، نه تنها بستگی به دانستن جملات و کلمات است، بلکه وابسته به نحوه‌ی استفاده صحیح از کلمات است. تعریف داستان، لطیفه گفتن و دیگر عملیات‌گفتاری جنبه‌هایی عادی در تعاملات اجتماعی پسران است. پسران در ارتباط خود با دیگر پسران یاد می‌گیرند که چگونه به شکل یک شنونده خوب داستان عمل کنند و در مقابل حرف‌ها و داستان‌های بقیه واکنش‌های متفاوتی دارند که این واکنش‌ها به نحوی برای تثبیت جایگاه خود در جمع‌ها است.

تربیت جنسیتی کودکان

یکی دیگر از بحث‌های مورد برسی در روانشناسی جنسیت کودک، تربیت جنسیتی کودک است که از اهمیت بالایی برخوردار است که اگر والدین برخورد اشتباهی با کودک خود داشته باشند، ممکن است شرایط را بدتر کنند. اکثر کودکان از سن 3 سالگی نسبت به فیزیک و بدن خود دچار سوالاتی می‌شوند و متوجه تفاوت‌های جنسی می‌شوند که اگر کودک با والدین خود ارتباط درست و صمیمانه‌ای داشته باشد سوالات خود را از والدین خود می‌پرسد.

مشاوره کودک پیش دبستانی چگونه به کودکتان کمک میکند؟

چه نکات جنسیتی را باید آموزش داد؟

برای پیشگیری از اختلال‌های جنسیتی لازم است که یکسری مسائل را به کودک خود بیاموزید تا بهتر بتوانید این تفاوت‌های جنسیتی را به او آموزش دهید این موارد عبارت است از:

 • به کودک خود از 3 سالگی بیاموزید که قسمت‌هایی از بدنشان نباید توسط دیگران لمس شود.
 • بر اساس روانشناسی جنسیتی، کودک بایستی بعد از 3 سالگی، با لباس زیر به حمام برود.
 • پدر و مادرها باید به حریم کودک احترام بگذارند و هنگام ورود به اتاقش در بزنند.
 • لباس‌های زیر کودک باید در مکان خاص و جداگانه قرار گیرند.
 • اگر کودک در برابر بغل کردن و بوسیده شدن توسط دیگران مقاومت دارند یاید با کودک صحبت شود.
 • باید به کودک تفاوت شوخی های سالم و جنسی را بیاموزید

رفتارهای اشتباه والدین که منجر به اختلال جنسی در کودک میشود

در روانشناسی جنسیت کودک، والدین بایستی در رفتارهای خود یک سری اصول را در نظر بگیرند و رعایت کنند تا بتوانند این دوران را مهار کنند و از ایجاد هرگونه اختلال جنسیتی جلوگیری کنند. اگر می‌خواهید کودکتان از لحاظ فیزیکی و جنسیتی  روند طبیعی خود را طی کنند باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • عدم بیان مسائل جنسی با شوخی و خنده در خانه
 • عدم دیدن را بطه جنسی والدین
 • محدودیتی برای استفاده از اینترنت و فضای مجازی در نظر بگیرید
 • پایبندی به مسائل اخلاقی
 • عدم سواستفاده جنسی از کودک
 • عدم خطرناک جلوه دادن مسائل جنسی در ذهن کودک
 • رعایت حریم خصوصی پدر و مادر
 • عدم رها کردن کودک با نوجوانی بزرگتر از خودش

و در پایان

هرچند که ممکن است، جنسیت فرزندتان برایتان مهم باشد اما مهم‌تر از آن این است که هویت جنسی کودک خود را به درستی شکل دهید و از بروز هرگونه اختلال جنسی در کودک جلوگیری نمایید. تربیت جنسیتی کودک یکی از امور مهمی است که والدین بایستی حتما در نظر داشته باشند. روانشناسی جنسیت کودک، به بررسی تمامی ابعاد این موضوعات می‌پردازد و در هر بعد آن هرگونه مشکلی باشد توسط مشاوره کودک بررسی و حل می‌شود. روانشناسی جنسیت کودک بسیار گسترده‌تر بوده که نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر دارد و بایستی والدین در این زمینه مطالعه بیشتری داشته باشند  و مهارت‌های لازم را فرا بگیرند. در این مقاله به بررسی هویت جنسی و تربیت جنسی پرداخته شد و راهکارهای لازم در این خصوص ارائه گردید اما برای کسب اطلاعات بیشتر و جامع‌تر در روانشناسی جنسیت کودک، Pdf  کتاب روانشناسی جنسیت می‌تواند اطلاعات کامل و جامعی  در این زمینه  برای والدین باشد.( توییتر زندگی سبز)

درباره نویسنــده
نویسنده
vahid
نظرات کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه

محصولات جدید

جستجو کنید ...