رزرو وقت روانشناسی و مشاوره با تخفیف ویژه

0
سبد خرید خالی است.
ورود | ثبت نام
captcha

با ورود و یا ثبت نام در پیشتاز وب شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس‌های سایت پیشتاز وب و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.

تاثیر خوشبینی و مثبت اندیشی در آینده چقدر است ؟ | زندگی سبز

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

تاثیر خوشبینی و مثبت اندیشی در آینده چقدر است ؟ | زندگی سبز

این محتوا توسط تیم روانشناسی زندگی سبز گردآوری شده است.
[ad_1]

پس از صدها هزار سال زندگی در قبیله‌های کوچک مجهز به ابزار سنگی، در 10000 سال گذشته، انسان‌ها از تبدیل سنگ سیلیس به تبر به تبدیل آن به تراشه‌های کامپیوتری رفته‌اند. با آینده نگری و هماهنگی بهتر، ماشین‌ها، مصنوعات و ابزارهای بیشتری را ایجاد کرده‌ایم که در اطراف ما هستند، که برخی از آنها حتی با سرعت به فضای بین ستاره‌ای می‌روند. این روند از زمانی که انسان ها روش علمی را کشف کردند، شتاب گرفت: روشی سیستماتیک برای ایجاد دانش با آینده نگری در هسته آن.

آزمایش ها و مشاهدات منجر به تئوری هایی می شود که منجر به پیش بینی هایی می شود که سپس با آزمایش ها و مشاهدات بیشتر مورد آزمایش قرار می گیرند. اگر پیش‌بینی‌ها اشتباه باشد، دانشمندان سعی می‌کنند تئوری بهتری برای توضیح مشاهدات غیرمنتظره ابداع کنند، که سپس به پیش‌بینی‌ها و آزمایش‌های جدید منجر می‌شود. و غیره. با این چرخه ساده – اساساً یک مکانیسم تصحیح خطا – تلاش علمی مشترک منجر به گام‌های عظیمی در درک ما از جهان شده است. به نوبه خود، افراد را در پیش بینی و شکل دادن به آینده مؤثرتر کرده است.

روانشناسی کودک برای معلمان

اجمالی در طول زمان

علم به ما دید جدیدی از مکان ما در تصویر واقعاً بزرگ زمان و مکان داده است. فقط در نظر بگیرید که نور روز که می‌بینید حدود هشت دقیقه قبل از برخورد با شبکیه‌تان از سطح خورشید خارج شد. و وقتی به درخشان‌ترین ستاره در آسمان شب، سیریوس، نگاه می‌کنیم، نوری را می‌بینیم که بیش از هشت سال و نیم پیش از آن ستاره خارج شده است. نور از مرکز کهکشان راه شیری باید بیش از 25000 سال را طی کند تا به ما برسد، و هنگامی که شما از طریق تلسکوپ نزدیکترین کهکشان بعدی، آندرومدا را جاسوسی می کنید، نوری را می بینید که حدود 2.5 میلیون سال پیش منشا گرفته است. حال، اگر حیات هوشمندی در آن کهکشان وجود داشته باشد که اتفاقاً به ما نگاه می‌کند، زمین را مدت‌ها پیش می‌بیند که با گونه‌های متعددی از خویشاوندان دیرینه ما – استرالیایی‌ها، پارانتروپوس‌ها و هومو هابیلیس‌ها – پر شده بود. تا به حال آفریقا را ترک کرده بود.

اگرچه این تصاویر بزرگ‌تر ممکن است باعث شود ما احساس کوچکی و بی‌اهمیتی کنیم، اما حس واضح‌تری از سفر حماسی گونه‌ی ما به دست داده‌اند. ما آخرین گونه از بسیاری از گونه‌های هومینینی هستیم که زمانی در زمین پرسه می‌زدند و راه طولانی را پیموده‌ایم.

شکل دادن آینده

تا حدودی در نتیجه تلاش‌های دوراندیشانه برای تبدیل جهان به مکانی بهتر، بسیاری از ما اکنون از امکانات رفاهی مانند حمل و نقل موتوری و مخابرات برخوردار هستیم که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما، چه رسد به انسان‌های ماقبل تاریخ، حتی نمی‌توانستند آن را تصور کنند. جزر و مد جزر و مد دیگر یک فرآیند غیرقابل پیش بینی نیست، بلکه یک الگوی کاملاً درک شده است که دریانوردان برای اجتناب از ورود کشتی های خود به زمین در نظر می گیرند. حتی یک سونامی دیگر ضربه ای از جانب خدایان نیست، بلکه پیامد قابل پیش بینی یک رویداد زمین شناسی است که سیستم های هشدار اولیه می توانند آن را تشخیص دهند و دقایق ارزشمندی را برای مردم به دنبال زمین های بلندتر بخرند.

انسان‌ها در جایی که ما را شکار می‌کردند، امنیت ایجاد کرده‌اند، در جایی که ما بیمار بودیم درمان می‌کردیم، و جایی که حوصله‌مان سر می‌رفت، سرگرمی ایجاد کردند. ما همچنین در جایی که انتقام‌جو بودیم، سلاح‌هایی درست کردیم، جنگل‌هایی را که به الوار نیاز داشتیم، خرد کردیم، و در جایی که می‌خواستیم کشاورزی کنیم، باتلاق‌ها را تخلیه کردیم. در این روند و با زحمت بی پایان، بشریت جهان را از نو ساخته است.

امروزه بسیاری از مردم زمین را به شدت بیمار می دانند و بشریت را یک بلای کوته بینانه می دانند. اما گونه ما به دور از حبس شدن در زمان حال، بیش از هر موجود دیگری که تا به حال وجود داشته، با آینده سر و کار دارد. و این امکان وجود دارد که ما در حال حاضر در مسیر درست رو به جلو هستیم. حتی بزرگترین چالش های زیست محیطی ما ممکن است در نهایت با نبوغ دوراندیشانه انسان حل شود.

خوشبینی و مثبت اندیشی؟

شاید بتوانیم آشفتگی خود را تمیز کنیم، به سرعت همه پلاستیک ها را با مواد زیست تخریب پذیر جایگزین کنیم و سوخت های فسیلی را با انرژی های تجدیدپذیر عوض کنیم. همانطور که پیشرفت در فناوری اطلاعات جهان ما را در چند دهه گذشته متحول کرد، ممکن است پیشرفت در بیوتکنولوژی نیز در چند دهه آینده رخ دهد. شاید بتوانیم از زیستگاه های رو به کاهش محافظت کنیم و جانوران در حال انقراض را احیا کنیم. ما حتی ممکن است گونه‌هایی مانند ببرهای تاسمانی، موآها و ماموت‌های پشمالو را که قربانی موفقیت‌های ما شده‌اند را بازگردانیم. می توان تصور کرد که بتوانیم آنچه می خوریم را به طور پایدار رشد دهیم، آنچه را که می شکنیم با نانوربات ها تعمیر کنیم و هر آنچه را که نیاز داریم چاپ سه بعدی کنیم بدون اینکه محیط زیست را تخریب کنیم.

و در حالی که هوش مصنوعی ممکن است تهدیدی وجودی باشد، ممکن است در پیش‌بینی و پیشگیری از فجایع نیز بسیار مفید باشد. شاید بتوانیم راه حل های تکنولوژیکی برای همه مشکلات خود ابداع کنیم. شاید خیلی دور از ذهن نباشد که فکر کنیم حتی می توانیم راه خود را به سوی صلح جهانی طرح ریزی کنیم.

اما باز هم، شاید چنین خوشبینی و مثبت اندیشی نابجا باشد. راه حل های جدید ما ممکن است مشکلات بزرگ تری ایجاد کند. ما مطمئناً به اشتباهات خود ادامه خواهیم داد، از انحرافات جزئی که در یک حاشیه ناچیز از خطا باقی می‌مانند تا اشتباهات فاحشی که فاجعه را بیان می‌کنند. این امکان وجود دارد که مسیرهای مثبت ادامه پیدا نکنند، همانطور که آرزو می کنیم، و هیچ کس فناوری های تحول آفرین حیاتی را که ما به آن نیاز داریم اختراع نکند.

یا شاید نتوانیم کاربرد استراتژی ها و فناوری های آینده را به اندازه کافی سریع تشخیص دهیم، حتی اگر کسی آنها را بفهمد – یا فریب سود کوتاه مدت، چه رسد به حواس پرتی درگیری های سیاسی، ما را از اجرای تغییرات لازم باز دارد. علاوه بر این، خوش بینی ممکن است خطر ایجاد رضایت را در پی داشته باشد. چرا وقتی مطمئنی که باران نمی بارد چتر بیاوری؟

با این حال،خوشبینی و مثبت اندیشی – حداقل از نوعی که شامل تصور احتمالات مثبت حتی در زمان‌های تاریک می‌شود – ممکن است ما را در برابر سرنوشت‌گرایی محافظت کند و ما را برانگیزد تا فعالانه آینده‌ای بهتر بسازیم. بنابراین حتی زمانی که می دانیم خوش بینی کاملاً موجه نیست، با این وجود ممکن است از پذیرش آن سود ببریم. با به اشتراک گذاشتن دانش و پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه‌مان، می‌توانیم همکاری را تشویق کرده و تغییرات مثبتی را ایجاد کنیم. همانطور که یک اثر دارونما ارزش مهار کردن دارد، ممکن است آن عینک های رز رنگی را در نزدیکی خود نگه دارید.

آینده نگری ما را انسان می سازد

آینده نگری در بیشتر اعمال ما نفوذ می کند و برای امور انسانی ضروری است. این بینش جدیدی نیست. در اساطیر یونان باستان، پرومتئوس، پسر تیتان یاپتوس، آتش را از بهشت ​​ربود تا به انسان ها قدرتی بدهد که آنها را از سایر حیوانات متمایز کند. او فرهنگ، کشاورزی، ریاضیات، پزشکی، فناوری و نوشتن را برای ما به ارمغان آورد. پرومتئوس به معنای “آینده نگری” است.

اقتباس شده از اختراع فردا: تاریخ طبیعی آینده نگری توسط توماس سادندورف، جاناتان ردشاو و آدام بولی.

[ad_2]

منبع

درباره نویسنــده
نویسنده
vahid
نظرات کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه

محصولات جدید

جستجو کنید ...