رزرو وقت روانشناسی و مشاوره با تخفیف ویژه

0
سبد خرید خالی است.
ورود | ثبت نام
captcha

با ورود و یا ثبت نام در پیشتاز وب شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس‌های سایت پیشتاز وب و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.

چگونه خودانگیختگی در کودک خود تشویق کنیم؟ | زندگی سبز

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

چگونه خودانگیختگی در کودک خود تشویق کنیم؟ | زندگی سبز

[ad_1]

خودانگیختگی یک ویژگی است که اغلب دست کم گرفته می شود. این چیزی فراتر از بیرون آمدن از رختخواب در صبح است. می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد مدرسه و موفقیت فرزند شما در بزرگسالی تأثیر بگذارد. بچه‌هایی که میل درونی به سخت‌کوشی دارند، معمولاً نسبت به همسالان خود برتری دارند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که دانش‌آموزانی که با انگیزه درونی تغذیه می‌شوند، منطقی‌تر فکر می‌کنند و دانش و مهارت‌های خود را مؤثرتر به کار می‌گیرند. ترکیبی از هوش شناختی و عاطفی باعث افزایش موفقیت تحصیلی و سایر دستاوردهای آنها خواهد شد.

کودکان به طور طبیعی تا سن هفت سالگی برای یادگیری انگیزه دارند. پس از این مدت، آنها به توانایی برای ایجاد انگیزه در خود نیاز دارند، مهارتی حیاتی برای موفقیت. در حالی که درست است که خودانگیختگی فقط از درون می‌آید، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید به فرزندتان کمک کنید تا آن را پرورش دهد و به او امتیازی بدهید که بعداً در زندگی به ثمر خواهد رسید. در اینجا چندین راه وجود دارد که می توانید کمک کنید.

القای خوش بینی به جای تمرکز بر مشکلات، روی راه حل های مشکلات تمرکز کنید و سعی کنید نگرش مثبت به زندگی داشته باشید. این امر فرزند شما را تشویق می کند تا همین رویکرد را اتخاذ کند.

صبر و استقامت را تشویق کنید. به جای موفقیت فقط به تلاش پاداش دهید. شما به فرزندتان کمک می‌کنید تا مهارت‌هایی را که برای رویارویی با چالش‌ها به آن‌ها نیاز دارد، توسعه دهد و تا زمانی که موفق شود به تلاش ادامه دهد.

ایجاد روابط. احساس ارتباط با دیگران می تواند ما را ترغیب کند تا به خانواده و جامعه کمک کنیم. برای برخی از بچه ها، تشویق به فعالیت های اجتماعی ممکن است علاقه آنها را به کارهای خانه و موضوعات مدرسه که قبلاً آنها را خسته کننده می دانستند افزایش دهد.

زمینه را ارائه دهید. با فرزندتان درمورد چه چیزی و چرایی آن اعتقاد دارید بحث کنید. زمانی که هدف از انجام تکالیف یا تمیز کردن اتاقشان را درک کنند، احتمال همکاری آنها بیشتر است.

افزایش اعتماد به نفس در کودک خود احساس عزت نفس قوی ایجاد کنید. ارائه عشق و توجه مثبت به آنها کمک می کند تا احساس ارزشمندی کنند. به فرزندتان این احساس را بدهید که توانایی و لیاقت کارهای شگفت انگیز را دارد.

حمایت از ریسک پذیریهر چه کودک احساس امنیت بیشتری کند، احتمال بیشتری دارد که از فرصت های مثبت ارائه شده استفاده کند. صرف نظر از نتیجه، ابتکار و تلاش فرزندتان را تحسین کنید. با گذشت زمان، از شکست‌ها درس می‌گیرند، می‌پذیرند که گاهی اوقات شکست می‌خورند و از عقب نگه‌داشتن خود خودداری می‌کنند. به فرزندان خود نشان دهید که چگونه با ظرافت برنده شوند یا ببازند، به آنها این امکان را می دهد که با ناامیدی های بعدی در زندگی سریعتر کنار بیایند و از آنها عبور کنند.

کنجکاوی را تحریک کنید. کودکان با طیف وسیعی از علایق عموماً در معرض فرصت های بیشتری قرار خواهند گرفت. بچه ها به طور طبیعی کنجکاو و ماجراجو هستند. انرژی آنها را در جهت مثبت هدایت کنید. انواع علایق و تعادل خوب بین کار و زندگی باعث می شود که کارهای کمتر جالبی که با آن روبرو هستند کمتر باعث تضعیف روحیه و انجام آنها شود.

اهداف تعیین کنید. چالش‌های متناسب با سن، چیزی را به بچه‌ها می‌دهد که برای آن کار کنند تلاش کردن مشخص باشید و اهداف خود را به صورت مکتوب بیان کنید. با هم نمودار یا پوستری ایجاد کنید تا اهداف آنها را در خط مقدم ذهن خود نگه دارید.

موفقیت را ممکن کنید. به فرزندتان این فرصت را بدهید که موفق شود و احساسات مثبتی را که با آن همراه است تجربه کند. حمایت و راهنمایی آنها به ایجاد عزت نفس ضروری برای خودانگیختگی کمک می کند.

پیشرفت و موفقیت را جشن بگیرید. کمک به فرزندتان برای شناخت و قدردانی از موفقیت خود و دیگران، اهدافی را برای کار و ایجاد لحن مثبت برای آینده فراهم می کند.

یادگیری آنها را تقویت کنید. تشویق فرزندتان به یادگیری در مورد چیزهایی که به نظرشان جالب است به او امکان می دهد مفاهیمی را که در مدرسه می آموزد بهتر درک کند، به خصوص اگر در مورد روشی که علاقه او را به یادگیری مرتبط می کنید خلاق باشید. به‌عنوان مثال، اندازه‌گیری طول دایناسور مورد علاقه‌شان یا اندازه‌گیری مواد لازم برای پخت به آن‌ها کمک می‌کند تا اندازه یا حجم را بفهمند بدون اینکه احساس کنند درس ریاضی دیگری است. این ممکن است به فرزندان شما کمک کند که یادگیری و رشد را بیشتر از نمرات یا امتیازات دوست داشته باشند.

با سبک یادگیری آنها سازگار شوید. برخی از کودکان می نشینند و به اطلاعات جدید گوش می دهند. دیگران می خواهند بلافاصله چیزها را بردارند و از آنها استفاده کنند. انطباق با روش یادگیری ترجیحی آنها باعث می شود که یادگیری سرگرم کننده باشد و کار طاقت فرسا نباشد.

نکات بیشتر

تاثیری که شما روی فرزندانتان می گذارید بسیار قدرتمند است. ایجاد یک محیط خانه که آنها را به سمت برآوردن انتظاراتشان راهنمایی می کند، به آنها کمک می کند تا انگیزه خود را توسعه دهند.

زود شروع کن بچه ها در صحبت کردن و راه رفتن بسیار مصمم هستند. حمایت اولیه شما می تواند آن آتش درونی را تقویت کند و به فرزند شما کمک کند تا زمانی که زندگی چالش برانگیزتر می شود، در آنجا بماند.

محدود کردن جوایز مطالعات نشان می‌دهد که پاداش‌های خارجی می‌توانند اشتیاق ما را کاهش دهند، حتی برای کارهایی که از انجام آن لذت می‌بریم. سعی کنید این انگیزه ها را فقط برای موقعیت های خاص ذخیره کنید.

یک سرگرمی را انتخاب کنید. Dتبدیل اوقات فراغت به فعالیت‌های غنی‌سازی نیز می‌تواند یک ابزار آموزشی عالی باشد. استعدادها و علایق فرزندتان را در نظر بگیرید و برای او برنامه‌هایی برای به حداکثر رساندن نقاط قوت او فراهم کنید. شاید در بازی تنیس یا گیتار بدرخشند.

بازخورد را به اشتراک بگذارید ارتباط باز و مداوم باعث ایجاد اعتماد می شود. سوالات کاوشگر بپرسید، از تماس چشمی استفاده کنید و از نزدیک به افکار و نظرات فرزندتان گوش دهید. شاید آنها از عملکرد خود در مدرسه راضی باشند یا به منابع اضافی مانند تدریس خصوصی نیاز داشته باشند تا به کار خود ادامه دهند و درگیر بمانند.

الگو باشید. هر چه در زندگی خود انگیزه بیشتری داشته باشید، احتمال بیشتری دارد که این ویژگی ها را به فرزندان خود منتقل کنید. فرزندان شما چه برای کسب مدرک دوم به مدرسه برگردند و چه آخر هفته ها را به صورت داوطلبانه در پناهگاه حیوانات بگذرانند، فرزندان شما از الگوی شما یاد می گیرند.

والدین می خواهند به بهبود شانس موفقیت فرزندشان در مدرسه و بعداً در بزرگسالی کمک کنند. با وجود کنجکاوی طبیعی کودکان، انگیزه درونی می تواند محو شود، مگر اینکه به طور مستمر پرورش داده شود و توسعه یابد. با شروع زودهنگام و تشویق فرزندتان، می توانید به آن کمک کنید القای یک ویژگی که مفید خواهد بود تا آخر عمرشان

[ad_2]

منبع

درباره نویسنــده
نویسنده
vahid
نظرات کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه

محصولات جدید

جستجو کنید ...