رزرو وقت روانشناسی و مشاوره با تخفیف ویژه

0
سبد خرید خالی است.
ورود | ثبت نام
captcha

با ورود و یا ثبت نام در پیشتاز وب شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس‌های سایت پیشتاز وب و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.

مشاوره کودک چیست؟

خواندن این مطلب

12 دقیقه

زمان میبرد!

مشاوره کودک چیست؟

دغدغه والدین در رابطه با  مشاوره کودک چیست؟

مشاوره کودک چیست؟ مشاوره کودک، میتواند در جامعه امروزی، کمک حال ما، برای تربیت فرزندان باشد. چرا که، یکی از مهمترین دغدغه والدین، تربیت کودکان و فرزندان در دنیای پر چالش امروزی است، والدین همواره در تلاش هستند تا کودکی سالم، شاد و موفقی را، برای ورود به جامعه، آماده کنند و همچنین بتوانند در راستای جامعه پذیری، به گونه ای مناسب، عمل کنند تا بتوانند در زندگی خود، موفق باشند؛ اما؛ گاهی اوقات والدین، به دلایل مختلفی در تربیت و یا همراهی کودکان خود، دچار مشکلاتی میشوند که اگردر رابطه با برخورد با چالش ها و مسائل مختلف، مهارت های مخصوص به آن را، داشته باشند؛ به سهولت قابل حل خواهد شد. بنابراین؛ اگر واقعا احساس میکنید که در برخی مسائل درمانده شده اید؛ کلینیک های روانشناسی کودک، بهترین راه برای کمک گرفتن، درباره مشکلات فرزندانتان است؛ چرا که با مشاوره صحیح در رابطه با برخورد رفتاری کودک، میتوانید درک بهتری از کودک خود را، داشته باشید ودر مشکلات مختلف به او کمک کنید. همچنین، در رابطه با موضوع مشاوره کودک چیست؟ میتوانید مقاله مشاوره کودک چیست را از کلینیک مشاوره کودک زندگی سبز، تا انتها دنبال کنید.

 

آیا کودکان و نوجوانان هم به مشاوره نیاز دارند؟

با توجه به چشم گیر بودن مشکلات بزرگسالان در جامعه، ممکن است که فکر کنید، مشاوره گرفتن فقط مخصوص بزرگسالان است، اما؛ خوب است که با دنیا و دید کودکان نیز، بیشتر اشنا شوید که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

دلایل مختلفی که در پایین عنوان خواهیم کرد، وجود دارد، که ممکن است کودکان، به مشکلاتی مثل، افسردگی و انواع اختلالات روانی دچار بشوند که نیاز به مشاوره تخصصی داشته باشند. همچنین در نظر داشته باشید؛ از آنجایی که دید و تفکر کودکان نسبت به زندگی متفاوت است، مسلم است مشاوره مخصوص به خود را برای روانشناسی کودک نیز، میطلبد.

مشاوره کودک چیست و چه کاربردی دارد

به چه دلیل کودکان نیاز به مشاوره دارند؟

سوء رفتار با کودکان

متاسفانه، به دلایل مشکلات مختلف زندگی، ممکن است، با کودکان و دلبندان خود نیز، به درستی رفتار نکنیم، که باعث سرخوردگی و کاهش اعتماد به نفس کودک بشود، که میتواند آثار بدی در زندگی کودک داشته باشد و یا حتی به صورت اختلالات روانی و رفتاری و پرخاشگری، نشان داده شود. همچنین در صورت عدم کنترل و عدم داشتن رفتار مناسب با کودک، ممکن است در بزرگسالی، حتی به مشکلات حاد تری دچار شود و نیاز به مشاوره را، خیلی دیر احساس کند. بنابراین؛ سعی در یادگیری مهارت های اخلاقی توسط کتاب های مخصوص و یا مشاوره مخصوص را، داشته باشید.

 

سوء استفاده جنسی

سوء استفاده جنسی از کودکان به معنای، هرگونه آسیب و یا استفاده جنسی ای که، کودک ناراضی است و باعث آسیب های مختلفی میشود با توجه به اینکه سوء استفاده جنسی، متاسفانه در سراسر جهان وجود دارد؛ سالانه چندین کودک، از لحاظ روحی و جسمی آسیب میبینند که همانطور که میدانید، بعد از این اتفاق ناخوشایند، کودک  برای جلوگیری از اضطراب های پس از واقعه و اختلالات روحی، نیازمند درمان تخصصی نیز است تا امکان آسیب رسیدن از این طریق، به حدااقل برسد.

مرگ و میر عزیزان

متاسفانه، یکی از اتفاقات ناگوار و رایج، از دست دادن عزیزان است، که ممکن است به کودکان آسیب های جدی، وارد کند، اما؛ با کمک مشاوره کودک، مستوان آنها را بیشتر با دنیای واقعی آشنا کرد و به آنها در درک اینگونه مسائل و مشکلات کمک کرد و یا حتی گاهی نسبت به کودک و موقعیت، مشاوره کودک میتواند، از راه های مختلفی، مثل ارتباط غیر مستقیم (بازی کردن و…) به او، برای، کمک به از یاد بردن، کمک کند. اما؛ همانطور که میدانید، انتخاب راه حل مناسب نیازمند، داشتن علم و مهارت لازم نیز، است.

 

ترس های مختلف

همانطور که میدانید یکی از مواردی که ممکن است، خطرات و مشکلاتی در پی داشته باشد، ترس های مختلفی است که ممکن است بعد وقوع حوادث ناگوار، مثل؛ حوادث طبیعی، زلزله، تصادفات و یا حتی مشاجره شدید خانوادگی و…بنابراین؛ بهتر است که بدانید مشاوره کودک چیست و مقاله مشاوره کودک چیست را تا انتها دنبال کنید.

 

جابه جا شدن کودکان

مشاوره کودک چیست، آیا در رابطه با جابجایی کودکان نیاز به مشاوره دارند؟ بله! ممکن است کودکان به دلایل جابجایی محل سکونت و یا حتی، تغییر شهر محل زندگی، دچار ناراحتی و مشکلاتی بشوند و نتوانند به راحتی با آن کنار بیایند؛ بنابراین؛ یک مشاور خوب، از طریق مختلفی، میتواند به فرزند شما کمک کرده تا از عوارض و مشکلات آینده، جلوگیری نماید.

 

اعتیاد در خانواده

از آنجایی که ممکن است در خانواده کودکی، فرد معتادی وجود داشته باشد که از نظر اخلاقی و رفتاری و یا جسمی، کودک در معرض، خطراتی باشد و حتی، کودک نشانه هایی از اختلالات ناشی از اعتیاد خانواده را داشته باشد، و شما نمیدانید که چگونه باید رفتار کنید، بهتر است فورا مسئله را با روانشناس کودک، در میان بگذارید تا از مشکلاتی مثل، بذهکاری، کاهش انگیزه و اعتماد به نفس، اعتیاد و اختلالات رفتاری و… در آینده جلوگیری کنید. همچنین مقاله مشاوره کودک چیست را، دنبال کنید.

 

طلاق والدین

متاسفانه، طلاق والدین از مهمترین مسائل، در جامعه امروزی است. اما؛ در رابطه با طلاق والدین، مشاوره کودک چیست و چگونه عمل میکند؟ همانطور که میدانید در طلاق والدین، کودکان آسیب هایی میبینند که از طریق مشاوره کودک و نوجوان باید سعی کرد که این آسیب ها را به حدااقل رساند؛ چرا که اگر کودکان در این مسائل نادیده گرفته شوند نتوانند با طلاق والدین خود کنار بیایند؛ ممکن است در بزرگسالی آثار سوء رفتاری مثل:  پرخاشگری، کاهش امید به زندگی، خودکشی، زندگی ناموفق، شکاکی، افسردگی و اختلالات روانی، در آنها نمایان شود که درمان آنها را سخت تر کند.

مشاوره کودک بعد از طلاق آینده کودک شما را تغییر میدهد!

هدف از مشاوره کودک چیست؟

مشاوره کودک چیست و هدف از آن چیست؟ کودکان یکی از مهمترین قشرهای جامعه نیز هستند که همواره در نحوه برخورد صحیح در رابطه مسائل مختلف باید کوشید؛ چرا که هر رفتاری که در کودکی با آنان داشته باشیم، بازخورد آن را نیز، در بزرگسالی آنها خواهیم دید. بنابراین، همانطور که در قبل به مشاوره کودک چیست اشاره کردیم و مشکلات احتمالی که نیازمند مشاوره هست را بیان کردیم، میتوان هدف مشاوره کودک و نوجوان را نیز، تا حدی و یا کاملا درک کرد. درحقیقت، مشاوره  تخصصی کودکان در چالش های مختلف زندگی، به آنها کمک میکند که در برخورد با انواع مشکلات خود، بهتر عمل کنند؛ مثلا:

 • قادر به حل مشکلات خود باشند و احساس توانایی را در خود ببینند.
 • دو فاکتور مهم، یعنی؛ اعتماد به نفس و عزت نفس مناسب را، در کارهای خود داشته باشند.
 • در مسائل رفتاری، قادر به کنترل خشم و تصمیم گیری درست، در زندگی خود باشند.
 • توانایی غلبه بر ترس های کاذب و پس از سانحه ای خود، را نیز، داشته باشند.
 • اراده و انگیزه لازم را در اهداف خود، داشته باشد تا بتواند موفق شود.
 • بررسی و رفع مشکلات رفتاری، روحی و حتی جسمی.
 • رشد دانش و آگاهی نسبت به احساسات و تفکر خود.

بنابراین؛ در صورت احساس نیاز به مشاور، در رابطه با هر نوع از مشکلات، مشاوره کودک و نوجوان، میتواند گزینه مناسبی، برای کودکان و تربیت اصولی آنها باشد. چرا که تربیت مناسب و اصولی، باعث رشد فرزندی سالم و موفق خواهد شد که رعایت این مورد مستلزم، داشتن آگاهی، دانش و مهارت کافی نیز، میباشد که در انتهای مطلب به آن خواهیم پرداخت.

مقاله مشاوره کودک چیس

مشاوره کودک و نوجوان چیست؟

در حقیقت، سلامت روح و روان، فاکتور مهمی برای کودکان و نوجوانان، نیز، هست؛ چرا که از سویی تاثیر زیادی بر سلامت جسم آنها میگذارد و از سویی دیگر تاثیرات بلند مدتی بر روی رفتار و قدرت و توانایی فرد در زندگی میگذارد، بنابراین مشاوره کودک ونوجوان، از طریق های مختلفی، نگرانی و انواع افسردگی و اختلالات آنها را کشف، بررسی و درمان میکند. راه های تخصصی و گونانی برای کشف انواع بیماری های روحی وجود دارد که روانشناسان با استفاده از آنها، به روانشناسی کودک و نوجوان می پردازد مثل؛

 

انواع تست روانشناسی کودک و نوجوان

انواع تست های روانشناسی معتبری وجود دارند که میتوانند به تشخیص و کشف بیماری های روحی و روانی به مشاوران نیز، کمک کند و بخشی از شخصیت فرد را، کشف کنند.

نقاشی کودکان و نوجوانان

اما؛ نقش نقاشی کودک در مشاوره کودک چیست؟ خوب است بدانید که یکی از روش های بررسی روح و روان افراد به خصوص، کودکان، نوع نقاشی آنها و حتی رنگهای به کار رفته در نقاشی است؛ چرا که در علم روانشناسی کودک، نقاشی افراد دارای علائم و نشانه های پنهانی است که هر کدام نشانگر احساسات متفاوتی است.

ریشه یابی

یکی از موثرترین راه ها برای بررسی روح و روان کودکان و نوجوانان، ریشه یابی احساسات از طریق صحبت کردن با مشاور است؛ از این طریق مشاور میتواند، ناراحتی و اختلالات رفتاری گوناگون کودکان را، ریشه یابی کند و کشف کند که چه رفتاری نتیجه چه نوع خلا احساسی نیز، است.

 

مشاوره کودک به چه افرادی کمک میکند؟

بنابراین همانطور که در مطلب مشاوره کودک چیست، خواندید، کودکانی که مشکلات حاد از قبیل؛ افسردگی، اضطراب مداوم، اختلالات روانی را دارند، نیازمند مشاوره، نیز، هستند؛ چرا که اگر به طور اصولی درمان نشوند، اول از همه خود فرد و خانواده وی، و سپس جامعه در خطر خواهد بود و اطرافیان در اذیت قرار خواهند گرفت، بنابراین؛ از آنجایی که مهمترین دغدغه والدین، سلامت روح و روان کودکان است، مشاوره میتواند به آنها کمک کند و مهارت درست رفتار کردن و درست تر زیستن را، به آنها آموزش دهد. بنابراین از آنجایی که اغلب، خانواده در رابطه با رفتار و شخصیت سازی  کودک، درگیر است، مشاوره کودک و نوجوان نیز، در این راستا، کمک بزرگی به خانواده ها میکند و به آنها نحوه صحیح برخورد با کودکان را، تخصصی تر آموزش میدهند، تا کودک رشد و بالندگی مناسبی را، داشته باشد و از شخصیتی توانا و قوی برخورد دار باشند.

جلسات روانشناسی کودک چگونه است؟

همانطور که میدانید، علائمی مثل، اضطراب، افسردگی، خشم و پرخاشگری و… زنگ هشداری برای نیازمند بودن کودک به مشاوره است. بنابراین؛ راه های مختلفی برای ارتباط برقرار کردن با مشاوران وجود دارد؛ مثل؛

 1. مشاوره کودک آنلاین
 2. مشاوره کودک تلفنی
 3. مشاوره کودک حضوری

اکنون ما به توضیح درباره مشاوره کودک چیست و چگونگی جلسات آن، خواهیم پرداخت. جلسات مشاوره کودکان توسط، مشاور متخصص کودک، در فضایی آرام و دوستانه برگزار میشود که گاهی حضور پدر یا مادر کودک زا لازم میدانند و مشاور سعی میکند ارتباطی دوستانه با کودک برقرار کند و از طریق ترفند ها، بازی ها، مهارت های تخصصی به شخصیت شناسی کودک پرداخته و به رفع مشکل کودک، بپردازد. همچنین، در صورت نیاز، مشاور سعی میکند تا برخی از احساسات بد کودک را از بین ببرد و اعتماد به نفس و احساسات مفیدی در وی جایگزین کند تا بتواند روند درمان روح کودک را، بهبود بخشد.

جلسات روانشناسی کودک چقدر طول میکشد؟

همانطور که در مقاله روانشناسی کودک چیست خواندیم، انواع افسردگی و اختلالات روحی و روانی وجود دارد؛ بنابراین راه و روش های متفاوتی برای درمان نیز، وجود دارد که روند طول درمان و تعداد جلسات مشاوره را نیز، تحت تاثیر قرار میدهد. بنابریان از نظر زمان جلسات، تایم گذاری های متفاوتی وجود دارد که اغلب، مشاوران از تایم 45 الی 50 دقیقه ای، برای یک جلسه در هفته استفاده میکنند که اما؛ اگر نیاز و شرایط خاص و متفاوتی پیش بیاید، قابل بررسی و تغییر خواهد بود. به عنوان مثال: جلسات مشاوره خانواده که معمولا، حضور مشاوره شونده از یک نفر بیشتر است؛ ممکن است 90 دقیقه باشد تا زوجین بتوانند وقت بیشتر برای ارائه نظرات خود داشته باشند. بنابراین تعیین تایم و مدت طول دوره با توجه به نوع مشاوره مثل؛ روان درمانی، درمان دارویی و … متفاوت خواهد بود. همچنین سرعت درمان به عواملی دیگر مثل؛

 • موقعیت افراد
 • میزان مشارکت خانواده
 • میزان بهبود عملکرد فرد
 • میزان بودجه
 • زندگی روزمره افراد
 • نوع شخصیت فرد

. بسته به نظر مشاور متفاوت است.

از چه سنی کودکان میتوانند از مشاوره کودک استفاده کنند؟

از آنجایی که امروزه دغدغه والدین نسبت به پرورش و تربیت صحیح کودکان خود، بسیار بیشتر شده است؛ اما؛ گاهی نمیدانند که باید چگونه برخورد کنند و ممکن است با امر و نهی کردن های بیش از حد برعکس آرزوهای خود عمل کرده و کودکی پرخاشگر، تحویل جامعه بدهند؛ بنابراین در این موارد، کمک از یک مشاور متخصص، میتوانند در کارگشایی ما، بسیار موثر باشد. همچنین؛ ما در مقاله مشاوره کودک چیست پیشنهاد میکنبم که از ابتدای تولد فرزندانتان با کمک کتاب های خوب آموزشی و یا مشاوره های مفید و کاربردی، اغلب نکات های اساسی تربیتی را، فرا گرفته و همچنین یک اصول تربیتی مناسب را، با کمک مشاوره، بگیرد؛ چرا که اگر از همان ابتدا کار، روش تربیتی صحیح و مناسبی را برای فرزندانتان، در نظر بگیرید، احتمال مبتلا شدن کودکان، نوجوانان و یا حتی بزرگسالان، به بیماری های روحی و روانی،  بسیار کاهش می یابد.

اصول مشاوره کودک چیست

نکاتی کاربردی در رابطه با دلبندان شما

شاید برای شما اتفاق افتاده باشد! که علی رغم میل باطنی خود، با کودکان خود، به بدی رفتار کرده اید و حتی اطلاع دارید که در برخورد با او، مقصر بوده اید و به نوعی عذاب وجدان، میگیرید؛ اما؛ راه چاره ای نمیابید، درحقیقت، گمان میکنید که اختیارتان، دست خود شما، نیست و یا حالتی مثل ضعف عصبی دارید. اما؛ راه چاره چیست؟ ما در مقاله مشاوره کودک چیست نکاتی را، گوشزد خواهیم کرد؛ تا به بهبود عملکرد شما و کودکتان، کمک کند و بتوانید رابطه سالم و مناسبی با یکدیگر داشته باشید تا آرامش روحی و روانی لازم برای زندگی را بدست آورید. همانطور که میدانید در زندگی پر از استرس امروزی، ممکن است، از لحاظ ذهنی، درگیری زیادی داشته باشیم، اما؛ وقتی مهارت لازم برای کسب آرامش های کوچک و داشتن دید مثبت را، داشته باشیم؛ زندگی شیرین تر خواهد شد. بنابراین با رعایت نکات کوچکی، که در ادامه بیان خواهد شد، آرامش اولیه را، به خانواده خود بازگزدانید تا کودکان، رشد سالمی داشته باشند.

 

 • هنگام عصبانیت چند نفس عمیق بکشید و درک کنید که فلان خرابکاری کودک، اتفاق نابهنجاری نیست؛ چرا که نشانه رشد و توانایی اوست.
 • تایم هایی را هر چقدر کم، به صحبت و همدردی با خانواده و کودک خود، بپردازید تا از علایق یکدیگر، آگاه شوید.
 • با خلاقیت و سوپرایزهای کوچک، محبت خود را، به خانواده و کودکان خود، ابراز کنید.
 • حتما با همسر خود، ارتباط سالم داشته باشید؛ چرا که شادی شما، شادی فرزندتان نیز هست.
 • از واژه ها و القاب زیبا برای خطاب فرزندتان استفاده کنید تا حس ارزشمندی، داشته باشد.
 • در عصبانیت شدید، بدانید که به آخر دنیا نرسیده اید تا بتوانید خونسردی خود را، برای مهربانی به کودک، حفظ کنید.
 • بدانید! که کوکان مهمان چند ساله شما هستند؛ که بعد از آن مستقل شده و خانواده ای جدید تشکیل میدهد، پس با آنان مهربان باشید تا مهربانی را، بیاموزند و یاد دهند.

 

مشاوره کودک چیست در نگاه آخر

با مطالعه مقاله مشاوره کودک چیست؛ در صورت نیاز به مشاور، باید بگوییم که انتخاب مشاور مناسب و مورد اطمینان، بسیار مهم است؛ چرا که یک مشاوره کودک و نوجوان خوب، باید حرفه ای تر عمل کند و مهارت های لازم را، برای کشف، بررسی و حل مسائل کودک را، داشته باشد تا لطمه ای به کودک وارد نشود، همچنین مورد اطمینان باشد تا مراجعه کننده بتواند با خیال راحت، مشکل خود را، بگوید. در کنار این نکات اگر یک مشاور معتبر، با هزینه مناسب باشد، مسلما بهتر است که میتوان آن را، یک مشاور جامع، تلقی کرد. همچنین طبق آمار و تحقیقات، مشاوره کودک آنلاین و حضوری خانه سبز، میتواند گزینه مناسبی، برای مشاوره کوکان عزیز باشد.

درباره نویسنــده
نویسنده
vahid
نظرات کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه

محصولات جدید

جستجو کنید ...